Lumea· 2 min citire

Ambasadorul UK: ”Un milion de români au ales să trăiască în Marea Britanie, fără mici și cu BREXIT”

Andrew Noble

Andrew Noble

Vox Publica
Scris de Vox Publica Publicat: 17 iun. 2021, 23:15

„În ultimii doi ani de zile, calitatea şi dimensiunea relaţiei bilaterale au crescut remarcabil. Am descoperit chiar că aproape un milion de români au ales să trăiască în Regatul Unit, în ciuda Brexit-ului, a vremii şi a absenţei micilor din bucătăria englezească”, a spus Andrew Noble, diplomatul britanic în România.

El a amintit că anul acesta se împlinesc 69 de ani de când Regina Elisabeta a II-a se află pe tronul Marii Britanii.

„Regina şi-a dedicat viaţa Marii Britanii şi Commonwealth-ului”, a spus Noble şi a amintit că 2021 este un „an de tristeţe profundă pentru Regină” după moartea Prinţului Philip, duce de Edinburgh.

În acest context, ambasadorul a amintit de prietenia dintre Prinţul Philip şi Regele Mihai, potrivit Agerpres.

În discursul său, ambasadorul Noble a amintit de implicarea misiunii britanice în susţinerea ONG-urilor române „care se ocupă cu provocări sociale precum violenţa împotriva femeilor sau exploatarea sexuală a minorilor”.

„Am sărbătorit în acest an aniversarea a 165 de ani de la dezrobirea romilor din România şi a 50 de ani de la declaraţia drepturilor romilor din 1971. Mai avem multe de făcut la nivel global, nu doar în România, pentru a obţine egalitatea adevărată”

, a

adăugat

el.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Vox Publica și pe Google News

Vocile Cetății

Mai multe știri din Lumea