octombrie 14, 2009

De ce Johannis

N-am mai ajuns la Sibiu de ani buni, aşa că nu ştiu cât de gospodar e neamţul propus pentru postul de premier. Totuşi, cred că există cel puţin un argument  pentru ca Johannis să devină prim-ministru: numele. Îmi amintesc de un editorial al Daniel Oanţă (sau doar vorbeam la ţigară?!), că România va ieşi din criză fără să facă nimic, trasă de puterile economice ale UE, puteri ce sunt direct interesate de cum merg treburile pe la noi. Şi cine ne să fie mai credibil pentru Germania sau Austria decât unul pe nume Johannis şi prenume Klaus? Mă rog, am uitat să spun că

octombrie 14, 2009

Pentru majoritatea transparenta din politica si din mass media

Eu cred ca e foarte simplu sa cititi, cind aveti nelamuriri.
Asta, spre exemplu:
ARTICOLUL 103
(1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.
E exact articolul care deseneaza conditiile in care un sef al statului poate desemna un premier. E foarte simplu: PRESEDINTELE DESEMNEAZA! Nu Boc, nu Geoana, nu Patriciu, nu Pambuccian. Ci presedintele!

octombrie 14, 2009

…guvernul de uniune – ghid de intrebuintare (+ cum si-a incheiat Johannis cariera inainte de a o incepe)

…s-au dus la consultari. S-au dus la negocieri. Au dat telefoane. Si-au contactat sursele. Au despicat in patru guvernul Boc III si-n sapte guvernul de tehnocrati condus de Johannis. Dupa toata aceasta tevatura s-a ajuns exact acolo unde spuneam inca de ieri ca se va ajunge: la propunerea lui Basescu – guvern de uniune nationala cu sau fara premier independent. Vorba lui Hercule Poirot: nu e nevoie sa te agiti prea mult la fata locului. E suficient daca stai in fototliu si-ti utilizezi micile celule cenusii.
Unde s-a gresit? Unde au gresit atat politicienii

octombrie 14, 2009

Să nu ne facem că plouă, PNL, UDMR şi PSD au înfundat şi mai mult România în criză

Pînă mîine la prînz nu vom şti pe cine desemnează Băsescu în funcţia de premier. Constituţional, ăsta e dreptul lui. Să-i reproşezi lui Băsescu faptul că nu se grăbeşte nu e decît o manevră politică opusă manevrei sale politice.Chiar dacă guvernul a fost trîntit prin moţiunea de cenzură, e o minciună să spui că România e neguvernată. Boc şi cabinetul lui înjumătăţit îşi fac treaba la Palatul Victoria, pînă vine alt premier în locul lui. Dar apropo de criză, PNL şi UDMR şi PSD care au trîntit guvernul nu au nici o răspundere pentru iresponsabilitatea

octombrie 14, 2009

Guvern de uniune naţională. Cu Băsescu

[caption id="attachment_9069" align="aligncenter" width="279" caption="Dan Diaconescu, Prim-ministru"][/caption]
[caption id="attachment_9070" align="aligncenter" width="189" caption="Miron Cozma, Ministru al Administraţiei şi Internelor"][/caption]
[caption id="attachment_9075" align="aligncenter" width="190" caption="Sabin Gherman, Ministrul Dezvoltării Regionale"][/caption]
[caption id="attachment_9077" align="aligncenter" width="186" caption="Daniel, Ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale"][/caption]
[caption id=”attachment_9097″ align=”aligncenter” width=”184″

octombrie 14, 2009

Atenție, se fură bibelouri și șlapi!

Scurt buletin de știri:
Doi timișoreni au spart apartamentul unui vecin italian, dar n-au găsit de furat decât o plapumă, niște perne, câteva cămăși, niște bibelouri și o pereche de șlapi. Tocmai când ieșeau de-acolo, cu plapuma-n spate, în care erau înfășurate toate celelalte obiecte, i-a interceptat poliția. S-a lăsat cu focuri de avertisment și o urmărire ca-n filme.
O femeie din județul Vaslui a primit un SMS care-o anunța că a câștigat 20.000 de euro și a onorat invitația de a trimite la adresa indicată 200 milioane de lei, adică taxa de intrare în posesia

octombrie 14, 2009

Cum a ajuns România să aibă doi candidaţi buni pentru prim-ministru

O strategie stupidă a partidelor care îl susţin pe Johannis şi o replică inteligentă a preşedintelui Băsescu au îngustat din prăpastia de imagine care s-ar fi putut căsca în avantajul celor dintâi.
Să spui că-l vrei pe Klaus Johannis premier doar pentru două luni, până la alegeri, după care vei pune iar un maimuţoi de partid înseamnă că ai ameţit deja de foame. Că ai plătit, probabil, consultanţi străini să-ţi dea mutarea în plic dar eşti convins că te pricepi mai bine ca ei – de-aia tu ai bani şe ei nu.
Propunerea pentru post a lui Lucian Croitoru este,

octombrie 14, 2009

Basescu. Timp, mai mult timp

Replica pe care Traian Basescu a dat-o „basmului” noii  opozitii („guvern de tehnocrati, cu premier independent”) nu ne apropie de un deznodamint in chestiunea viitorului Executiv.
Solutia pe care o sugereza Traian Basescu e, in alti termeni, tot un „basm” – guvernul de uniune nationala este o idee destul de greu de pus in practica.
TB, prin temporizarea pe care incerca sa o impuna,   doreste sa cistige timp.

octombrie 14, 2009

Numele rostit de Băsescu: „Nubăieţi!”

Nubăieţi e candidatul pe care Băsescu l-a fluturat susţinătorilor lui Johannis (PNL, PSD, UDMR).
Nubăieţi e candidatul lui Băsescu faţă de formula unui  guvern de tehnocraţi, manevraţi din spate de politicieni.
Nubăieţi e opţiunea lui Băsescu în clipa în care şi-a dat seama că dacă vine cu un alt nume decît cel al lui Klaus Johannis i se va spune că se opune unei majorităţi care vrea să scoată ţara din criză.
Nubăieţi e mişcarea prin care acelaşi Băsescu nu lasă PDL din braţe după înfrîngerea de ieri din Parlament, fără a avea aerul că-l oblojeşte

octombrie 14, 2009

Pisica lui Basescu e pe moarte

Imi pare bine/rau ca am zis cu fix 5 ore in urma pe Realitatea TV ca pentru Traian Basescu cea mai desteapta varianta e sa arunce pisica guvernarii in curtea partidelor si ca nu va accepta ideea unui cabinet “tehnocrat”. Constitutional nu i se poate gasi nici o hiba serioasa. Presedintele cere guvern politic fara a incerca sa-si impuna o anumita formula, ceea ce e cu totul in spiritul Constitutiei. Pisica s-a intors, stoarsa de puteri, in curtea opozitiei. Ce urmeaza? Moartea pisicii, cred.
P.S. Iliescu zicea ieri ca Basescu se afla in situatia sa de dupa caderea guvernului Roman. Solutia

octombrie 14, 2009

…nici ca voi ca sa ma laud…

…dar am avut dreptate. Daca va uitati doua postari mai jos, ieri sustineam ca exact asta va fi propunerea surpriza a lui Basescu: guvern de uniune nationala cu sau fara un premier independent! (Va rog sa verificati!) Nu e vorba de premonitii aici, ci de calcule simple, de bun-simt.
Trebuie sa plec acum, dar promit sa revin. Pana una-alta, am castigat un pariu!:)

octombrie 14, 2009

Moartea pasiunii ziariştilor: Johannis sau Croitoru

Am citit articole, declaraţii de Lucian Croitoru, propunerea (cică!) lui Băsescu pentru premier. Am ascultat declaraţiile lui Johannis şi i-am citit interviurile şi mi-am dat seama că oricare dintre propuneri va cădea ca un fulger sau ca o binecuvîntare peste presă.
Ar pute fi un blestem pentru că: adio culoare în declaraţii (Boc era Florin Călinescu pe lîngă cei doi), adio vorbe politice dure. Croitoru e chiar tehnocrat ca definiţie, nu vorbeşte decît într-un singur registru, m-aş mira să iasă din acest limbaj. Pentru că nu ţine de temperament, ţine de felul în care

octombrie 14, 2009

Johannis intră de fapt în cursa pentru Cotroceni. Nu acum, în 2014!

Invitaţia de a ocupa Palatul Victoria a venit la timp. După nouă ani în care a fost stăpânul absolut al unui oraş întreg, Klaus Johannis a ştiut să profite de uşa deschisă pentru a intra direct în prim-planul politicii româneşti. Şi după cum chiar el o recunoştea, Cotroceniul e o destinaţie interesantă. Ce-i drept, nu pentru toamna acestui an. Peste cinci ani însă… . Până atunci, acceptând oferta Opoziţiei, el devine unul din adversarii electorali ai lui Băsescu la prezidenţialele din 22 noiembrie.
un comentariu de Dan Duca

88% din voturile

octombrie 14, 2009

Tehnocratul Bogdan Olteanu?

Liberalul pe care, recent, l-a facut varza Dinu Patriciu a ajuns la BNR dupa un vot rusinos al Parlamentului.
Vad ca Florin Georgescu e chemat la ordin la PSD, probabil in legatura cu varianta de guvern de tehnocrati. Pina in 2004, Fl Georgescu era membru marcant al PSD.
De aceea, intreb si eu: oare Bogdan Olteanu o fi devenit tehnocrat?

octombrie 14, 2009

Ce i-o fi venit lui Johannis?

Din respectat primar de capitală culturală europeană să te dai candidat independent la funcţia de premier la braţ cu Crin Antonescu (mai treacă, meargă), cu Geoană (?!), cu Năstase Adrian (??!!) şi cu V.Hrebenciuc (???!!!) ?
Să-şi fi zis Johannis că ţara e în primejdie să rămînă neguvernată, încît a luat azi drumul Bucureştiului la invitaţia opoziţiei întregite cu PSD-ul lui Geoană? Sau îl bate vreun gînd către ceva mai sus, cum am auzit vorbindu-se.

octombrie 14, 2009

Eu ştiam că Johannis e neamţ, nu cal troian

Tocmai ce l-am auzit pe Klaus Johannis că acceptă să fie propus de PNL, PSD şi UDMR pentru funcţia de premier la negocierile de la Cotrroceni din această seară. Apoi l-am auzit pe Geoană vorbind despre onorabilitatea lui Johannis. Primarul Sibiului e un om onorabil, nimic de zis, dar ce te faci cînd un om ca el se afişează cu flăcăi de soiul lui Viorel Hrebenciuc? Fiindcă să nu uităm că onorabilitatea nu se ia, ci se poate pierde. Iar rolul pe care l-a  acceptat azi Johannis pare cel de cal troian al

octombrie 14, 2009

Si daca Johannis va plange pe umarul lui Crin?

Daca ma uit pe sondaje, Crin e constant pe locul trei, iar daca devin ceva mai atent la campania lui Oprescu, in doua saptamani ar putea sa sara pe patru. Sanse aproape nule, dupa parerea mea, de a prinde turul doi. S-atunci, ma-ntreb, ce castiga liberalii pierzind cu Crin si ce pierd castigand cu Johannis? Stiu, Crin a anuntat ca-si depune, sambata, candidatura oficiala la BEC. Dar pina atunci mai sunt cel putin 2 zile pline.

octombrie 14, 2009

Bicicletă de la I-Phone

De fapt, de la designerul care a facut I-Phone şi Mac Book Air, Mark Sanders. Iată, nu s-a rezumat doar la chestii electronice, acum  a conceput şi o bijuterie pe roţi.
costă 2250 de dolari!

octombrie 14, 2009

Eu si Lucian strigam in cor: Murittttttttti! contra Tiriac-BCR si Enel

Ieri, stiti mi s-a suspendat cardul, pentru o alerta. Bun, de acord. Dar vreau un pic de bani. Stau juma de ora la o coada de trei persoane. Un tip isi tragea banii prin Money Gram. Era o singura casiera. Cine e de vina? „Centrul nu ne lasa cu 2 casiere, nu se justifica.” Trei sferturi de ora au trecut la vintul.
Azi, ma duc sa platesc lumina. N-aveti codul? Ratiaidracului cu codul vostru. Nu mai sintem nume. Sintem coduri pentru lumina. Coduri sintem. Nu poate sa ma gaseasca. Sint cod. Pina la urma coana imi face o concesie. Dar ma da pe mina tipilor de la coada.

octombrie 14, 2009

Capital versus Forbes. Ţiriac sau Patriciu? Cine e mai bogat?

Avem două topuri ale bogaţilor care au apărut în ultimul an şi amîndouă oferă liste extrem de diferite în ce priveşte averile miliardarilor români. Asta arată pe de o parte cît de aproximative sînt evaluările într-o piaţă imobiliară blocată – deşi Capital scoate în frunte un Ţiriac cu multe investiţii în zonă. Rămîn totuşi şi alte întrebări privind transparenţa averilor bogaţilor din România. Dar şi trasparenţa alcătuirii topurilor. Topul Capital are un avantaj totuşi, acela că nu e direct deţinut de unul dintre eroi (Patriciu are Forbes), deşi pare mai

1 334 335 336 337 338 563