…tablouri din jungla (II) – cu viermi, serpi si alte peripetii…
…e sase dimineata si va dati jos din pat sa mergeti la munca. Sau e sase dimineata si va dati joc din hamac sa mergeti la munca. Intrasem deja intr-o rutina. Ceea ce nu reusise sa faca armata – sa ma trezeasca, cu noaptea-n cap, de buna voie – reusise jungla. Aveam, n-aveam somn, pe la sase plus-minus cateva minute ma trezeam de buna voie si nesilit de nimeni. De fapt, aveam treaba. Aveam o reputatie de aparat- ucigasul de piranhas – si un grup de hranit. Trei-patru piranhas frumusei, asortati cu orez, ananas, banane fripte si, eventual, viermi, ne erau suficienti. Aveau si pestii astia tabieturile
