Povestiri pe unde scurte (3) N.C.Munteanu apare la Bucureşti
Imediat după Revoluţie, vedeam la Bucureşti oameni despre care nu-mi închipuiam că-i voi cunoaşte vreodată. În perioada aceea am făcut interviuri cu unii dintre românii exilaţi care se întorseseră în ţară, cei mai mulţi în vizită. Dar şi cu români care trăiseră într-un soi de exil intern. Primiserăm la România literară nişte reportofoane, donaţie. Unul l-am luat eu, cu două casete pe care le-am tot folosit pînă s-au stricat benzile din ele. La Congresul Scriitorilor din primăvara lui 90, au venit din Franţa Monica Lovinescu şi Virgil Ierunca. Mulţi se aşteptau
