Te doare mintea! Lege de incurajat spaga…
Se aude prin Ministerul Sanatatii o vorba cum ca medicii vor fi obligati sa isi aleaga locul de munca: la stat sau la privat! Daca la prima vedere propunerea poate parea ok, ei bine, nu este! De ce? Pentru ca fata de 1500 ron la stat, un medic specialist va merge pe o mie de euro la privat, pana acand in spitalele publice vor ramane doar cei mai putin potriviti meseriei. Iar cand locurile de la privat se vor umple, medicii vor pleca afara din tara si iar revenim la problema de fond.
Stiu cateva spitale de unde au avut loc plecari masive ale medicilor catre privat sau in strainataturi. Mai stiu
