iulie 20, 2009

Nedelciu

Sînt zece ani de cînd a murit Mircea Nedelciu. Sper că acolo unde e are o masă de scris şi o bucăţică de vie. Dintre opzecişti i s-au alăturat, în timp Madi Marin, Nino Stratan, Gheorghe Crăciun, Ioan Lăcustă şi Ion Dumitriu, pictorul în al cărui atelier ne întîlneam. Cu Ion se împrietenise strîns în ultimii ani. Izbuteau să se înţeleagă şi dacă nu erau de acord. Îşi respectau reciproc convingerile. Cînd ne întîlneam în trei sau în mai mulţi, ei doi păreau să continuie o conversaţie începută mai demult. Dacă Ion picta, îşi vedea de lucru şi mai intervenea

iulie 19, 2009

S-a oprit crearea de trend?

Se iau doi candidati si de lucreaza pe ei la/cu sondajele de opinie. Unul e in fata celuilalt. Cel care e in frunte are, pentru inceput, o cota foarte mare, la prima vedere chiar descurajanta. Cel de-al doilea pleaca de jos, uneori de foarte de jos.
Apoi apar, periodic, alte date care rezulta din „cercetare”.
Cel care e in frunte scande constant, cel care era jos creste sesizabil. Miza e inducerea perceptiei ca primul coboara si ca al doilea calareste un val tot mai viguros.
Am rezumat si, poate vulgarizat, ceea ce, in sociologie se numeste „creare de trend”.
Acum: priviti cu atentie sondajele

iulie 19, 2009

Hrebe ne spune cind iesim din criza

A zis-o cit se poate de clar: „iesirea Romaniei din criza se va produce odata cu schimbarea lui Traian Basescu”.
Dupa ce joc politic anemic fac restul candidatilor la presedintia Romaniei, cel mai probabil e ca, in conformitate cu profetia combinagiului pesedist, vom iesi din criza prin 2014.
Sau nu?
🙂

iulie 19, 2009

Iţic

„Povestea lui Itic nu se poate incheia. Ramine intre celelalte, luminoasa, asteptindu-si rindul, intre cele care nu si-au cunoscut propria lor moarte, propriul lor sfirsit, si care zilnic ingrasa cimpul vietii de apoi. Ramine intre celelalte, deasupra capetelor noastre de oameni care merg, oameni care se trezesc, se culca, se trezesc, deschisa, ca o rana ce nu se poate inchide”.
Un microroman (nu are nici macat 80 de pagini) foarte bine scris!

iulie 19, 2009

Turul Frantei, un sut in turul turismului

Am gasit pe un blog o serie de capturi video din transmisiunea celor de la Eurosport. Imagini superbe. Nu mai bine ar investi doamna Udrea banii Turismului in Turul Romaniei la ciclism? Poate ca daca vor veni si niscaiva ciclisti mai de Doamne-ajuta si se va televiza competitia, publicitatea facuta Romaniei va fi mult mai eficienta decat cea prin clipurile sponsorizate de BRD….

iulie 19, 2009

Basescu si Elena Udrea. Huiduieli

In mijlocul etnicilor maghiari, Traian Basescu a fost simbata huiduit pentru insistenta cu care le-a vorbit celor de acolo despre articolul 1 din Constitutia Romaniei.
La Garina, la excelentul festival de jazz care se tine acolo anual, Elena Udrea a fost huiduita de citeva mii de oameni pentru simplu fapt ca a venit acolo.
Cu o zi inainte, in masina lui Emil Boc s-a aruncat, la Timisoara, cu un ou.
Zile intense, nu-i asa?

iulie 19, 2009

Il Luce nu straluce

Chiar il credeam un antrenor bun pentru ca ar fi, in primul rand, un om destept. Dar atunci cand am auzit ca vrea sa duca un infarct miocardic pe picioare, s-a taiat maioneza… O fi ea meseria de antrenor una stresanta, o fi facut el efort cu carul in viata sportiva, dar niciunul din aceste motive nu este la fel de letal ca prostia de a crede ca de la o anumita varsta trebuie sa umbli la piesele de schimb si sa intelegi ca vointa este una, iar putinta alta. Nu de alta, dar daca Mircea Lucescu o sa duca infarctul ala pe picioare, atunci ar fi pacat de munca doctorilor care i-au schimbat uleiul

iulie 19, 2009

Crin, mai puternic?

Se inmultesc semnalele cum ca intre taberele inca net despartite din PNL („oamnenii lui Antonescu” , „oamenii lui Tariceanu”) s-ar putea instala o anume concordie interesata.
Daca deznodamintul va fi, in curind, cel schitat mai sus, atunci Crin Antonescu ar fi un candidat mai puternic la presedintia Romaniei decit e in acest moment?

iulie 19, 2009

…romanii din Caraibe

…sau cat e de usor sa te transformi intr-un nesimtit la propriu – adica unul caruia nu-i mai pasa, nu mai simte; adica  unul caruia anormalul incepe sa i se para normal. Despre mine vorbesc. Am fost in Caraibe, la un resort all inclusive (de aici si tacerea blogului din ultimele zile – am avut internet, dar n-am avut timp de el). Nu va imaginati cine stie ce in termeni de costuri: cand zici all inclusive, zici oameni saraci:) Iar de cand economia merge prost exista oferte extrem de rentabile. (Are si criza asta – ca toate crizele – si partile ei bune.) Dupa cataratul pe muntii din Sierra

iulie 18, 2009

HarCov Basescu

Din punctul meu de vedere, scenariul de strategie dupa care joaca Traian Basescu in secuime si, in sens mai larg, fata de etnicii maghiari (including reprezentantii politici ai acestei minoritati) este unul dintre cele mai inteligente si mai bine articulate.
Daca asa stau lucrurile – si credinta mea e ca asa stau! (am scris si demonstrat in mai multe rinduri in legatura cu asta) – atunci vreau sa va intreb: unde sint, in acest scenariu, punctele fragile ale prestatiei lui Traian Basescu?

iulie 18, 2009

Lingăul carpatin

Un eseu publicat de Codrut Constantinescu in revista 22 la care merita sa reflectati!
Un pasaj:
La o simplă căutare pe motorul Google a noţiunii de lingău, se regăsesc nu mai puţin de 43.500 de rezultate, ceea ce vine să dovedească faptul că lingăul este un termen peiorativ foarte popular şi intens dezbătut în spaţiul românesc.
Lingăul are întodeauna un interes imediat pe care-l urmăreşte cu asiduitate, un interes de cele mai multe ori material. Arma la care recurge predilect lingăul este manipularea, ce îmbracă o formă destul de simplă: lingăul nu numai că face tot

iulie 18, 2009

Dictionarul ofiterilor si angajatilor civili ai Directiei Generale a Penitenciarelor

Salut aparitia acestui prim volum dintr-un necesar dictionar.

iulie 18, 2009

Dorin Tudoran are blog!

Da, nimeni nu e perfect!
DorinTudoran, imi semnaleaza Liviu Antonesei, are blog. Aici!
Spre degustare: unu, doi, trei!
P.S. Pe blogul lui Vladimir Tismaneanu, una din vestile cele mai triste cu putinta: a murit Leszek Kolakowski!

iulie 18, 2009

Geoana. de Kakao!

Cica Ecaterina Andronescu – atunci cind a decis, foarte bine, despre Spiru Haret! – nu s-a consultat cu PSD.
In plus, Geoana dixit, nu s-ar fi  gindit la studenti!
Universitatea Spiru Haret e numele unei imense porcarii in materie de educatie in Romania. Faptul ca Mircea Geoana ia apararea lui Bondrea si colegilor impostori ai acestuia nu poate fi decit agravant pentru acest jalnic si vredinic de mila presedinte al PSD.
PS Poate ca piesa de mai jos ar fi potrivita pentru a fi imn de campanie la MGeoana:

iulie 17, 2009

Narcotango

iulie 17, 2009

Despre Spiru Haret, altfel. De ce a tăcut ministerul pînă acum?

Nu stiu prea multe despre Spiru Haret. Stiu ca e peste tot, ca are multi absolventi, ca Bondrea securistul are f multă putere, că au cumpărat publicitate în ziare de sute de mii de euro, că li se vor anula nişte diplome. Dar am clara senzaţie că nu s-a găsit încă unghiul corect pe subiect. L-am tot căutat, am vorbit azi cu un tip deştept care cunoaşte mult mai bine situaţia din Spiru şi am zis să pun aici nişte chestii interesante rezultate din discuţia noastră.
De doi ani nu se mai face  in Spiru deosebire intre invatamintul la distanta (ID) si cel la zi. Prezenta nu mai

iulie 17, 2009

Nu se face sa pierdeti acest film :)

iulie 17, 2009

Mă dau la tv

Duminică, de la 00.30, la După bloguri – Realitatea TV. Cică e despre piţipoance şi cocalari, dar eu pe cuvânt dacă îmi amintesc ce le-am zis.
REALITATEA.NET – După bloguri. Piţipoance, cocalari şi Teo

iulie 17, 2009

Economia Romaniei – bine in teorie, practica ne omoara!

Cam asa ar arata REALITATEA cu privire la starea economica a Romaniei de acum – pe hirtie si la nivel macro, realitatea (retorica!) e incurajatoare; in fapt (e), mu ne e prea bine.
Un material documentat in legatura cu aceasta tema, aici!
Dvs ce parere aveti?

iulie 17, 2009

Basescu despre Basarabia&Rusia. Realism?

Traian Basescu, la Europa Libera:
Eu nu cred că este atît de reală analiza celor care spun că România are relaţii rele cu Moscova. Schimburile noastre comerciale cresc, contactele politice au o frecvenţă foarte mare, numai anul acesta au existat cel puţin cinci – şase vizite ale miniştrilor români la Moscova pentru a stabili elemente de cooperare
&
Vă mai spun un lucru, nu cred că Moscova este atât de angajată alături de Voronin pentru a fi ostilă României datorită relaţiilor România-Moldova. Şi am toate elementele să vă spun acest lucru. În ceea ce priveşte interesele

1 372 373 374 375 376 558