Cinci
Poat ca aveti timp sa vedeti macar unul dintre aceste filme…
voxpublica.ro este o platformă de opinii, analize, news și subiecte speciale din România și spațiul public internațional. Site-ul își propune să ofere o perspectivă quality asupra vieții cotidiene, să ”cearnă” idei cu miză consistentă, din inflația de informații actuale.
Poat ca aveti timp sa vedeti macar unul dintre aceste filme…
Va sprijini PSD un candidat independent la preşedinţia României? Deocamdată asta nu contează decît la vîrful partidului şi mai ales pentru rolul pe care are de gînd să-l joace Ion Iliescu, cel care a lansat balonul de încercare Sorin Oprescu. Mă îndoiesc că după ce a anunţat că nu mai candidează pentru Parlament, Iliescu a riscat să facă o asemenea propunere fără să fi discutat cu „independentul”, căruia, să ne amintim, i-a susţinut candidatura şi la Primăria Capitalei. Indiferent de ceea ce va spune Oprescu, ca primă reacţie, numele lui a intrat în competiţie.
Emil Boc a spus, in mai multe rinduri, ca exclude orice alianta postelectorala cu PNL sau PSD si ca spera ca partidul pe care il conduce va obtine un scor suficient de mare la parlamentare pentru a nu fi nevoit sa faca nici un compromis. (E adevarat, declaratiile altor lideri pedelisti sint intr-un sens diferit de cele ale presedintelui partidului).
Pe de alta parte, dupa consumarea localelor, secretarul general al Partidului Popular European, Antonio Lopez, le-a sugerat „popularilor” romani de la PD-L sa „exploreze orice fel de posibilitate pentru a oferi Romaniei o guvernare stabila” si „sa
Am promis ca revin cu dilema alegatorului de stinga ramas cu un PSD alcatuit exclusiv din baietii cavernelor acum dupa plecarea unor figuri importante din Cluj. Ziceam in postarea anterioara ca un tip de stinga nu se mai poate apropia de partidul mamut inca mult timp de acum incolo, desi ar fi putut exista o reforma adevarata. Multi tipi cu spirit critic si reflexe de stinga au pus stampila pe centru dreapta pina acum, din prea mult spirit responsabil. O situatie ideala pentru dreapta care e istorie deja.
In zona centru-dreapta inca gasesti figuri de intelectuali, de oameni care pot purta o
I. Iliescu in haine dungate, cu miinile tremurinde, cu ochii goi, adus de spate, ducind cu el povara grea a vinovatiilor din decembrie 1989 si de la mineriade. Asadar: judecat, condamnat, arestat! Eventual, luind in calcul pofta sa de a scrie, muncindu-si memoria ca sa coafeze inca o data in maniera iliesciana istoria noastra recenta – una cu destule victime, dar fara vinovati, una cu multa coruptie, dar fara nici un corupt, s.a.m.d.
II. Iliescu confirmind ceea ce a mai sugerat in urma cu aprox 2 saptamani: ca in toamna nu va mai candida, ca, in felul acesta, face un mare pas inapoi. Ca acum
Orice asemanare cu persoane sau intamplari reale nu e intamplatoare. Tineti minte descinderea de acum cateva zile a procurorilor si a mascatilor asupra unei retele de hackeri? Zeci de locuinte perchezitionate, zeci de usi sparte la sase dimineata pentru a-i umfla pe cei urmariti inainte ca acestia sa-si formateze hard-urile.
Asa ca, intr-o locuinta de pe strada Sapientei numarul 13 bis, usa zboara, tocul se face tandari si o sleahta de baieti bine facuti, mascati si inarmati il culca la pamant pe nenea Iancu Popescu. „Tu esti Mircea Ionescu de pe strada Sapientei numarul 13? Uite mandatul de
Poate ca ati bagat si dumneavoastra de seama..
De cind cu ofensiva post-locale a „premierului” Geoana (stiu! stiu! va vine sa rideti…) si a „guvernului din umbra” PSD (cititi, va rog, un text excelent pe tema aceasta scris de Sever Voinescu in Cotidianul de azi), PNL primeste lovituri upa lovituri de la social-democrati. Ba ca ar fi un guvern corigent, cu ministri coriegenti (un guvern, sa nu uitam asta niciodata, care sta pe umerii PSD), ba ca ar avea in Executiv o serie de incompetenti, ba una-ba alta.
In fata acestor critici, PNL e, ca si poetul lui Blaga (Lucian, nu Vasile!), mut ca o lebada.
E de trei zile pe youtube si deja se apropie de milionul de accesari. Este ceva ce mi-as dori sa vad pe viu, cat mai curand. Poarta cu sine un strop de geniu si, din punctul de vedere al intereselor mele de moment, bate degetetele Elenei Basescu inmuiate in tus pentru romii din Italia (fata, cu ce fel de aceteona se scot aceasta culoare?) sau promisiunile disperate de salarii minime cat mai mari care le-a anuntat premierul (raul deja a fost facut, iar Tariceanu, inainte de a fi istorie, e un banc prost). E un cadou in avans pentru o zi de sambata ce se anunta insorita. E Radiohead.
În doar cîţiva ani, Elena Udrea a atins un grad de notorietate la care nu îndrăznesc să viseze plutoane întregi de politicieni luaţi împreună. După ce a părăsit cancelaria de la Cotroceni unde s-a făcut cunoscută mai ales prin gafe peste care a trecut cu maximă seninătate, Elena Udrea a devenit un fel de purtătoare neoficială de cuvînt a lui Traian Băsescu şi de avocată a sa din oficiu. Fitilul faimoasei afaceri a bileţelului trimis de Tăriceanu lui Băsescu a fost aprins de ea. În octombrie 2006, potrivit unui sondaj CURS ea ar fi ocupat locul patru în topul popularităţii
OK! Stim, deci, ca vine.
Intrucit avem inca inainte aproape doua lui de vara, cred ca avem timp si pentru lectura unor romane.
Va propun doua, foarte bune, scrise chiar de Leonard Cohen.
Primul – JOACA PREFERATA – arata asa:
Fragment din el puteti citi aici!
Al doilea roman – FRUMOSII INVINSI – arata asa:
Fragmente din el, aici!
Cele doua romane au o a doua editie (cartonata, de data asta) in limba romana in care apar intr-un singur volum. Detalii, aici!
Mircea Geoana!
PS. In lumina ultimelor fapte de extractie geoanica, a fi responsabil insemna a visa cu ochii larg deschisi sa fii premier, iar a fi iresponsabil echivaleaza cu a fi ajuns presedinte de stat. Stiu! Stiu! Nu logica e punctul forte al lui MGeoana, ci tupeul. Stiu 🙂
Inca nu mi-am revenit din rîs, după vreo 15 minute de Antena 3 cu Gabi Firea si Adrian Nastase. Acesta din urma a venit cu lectiile facute despre Petrom, basescu cel nemernic si alte mostre de presa adevarata de la Jurnalul National, unde expremierul functioneaza ca ziarist. De fapt, e un model si asta: faci bani de se miră tot globul ce bine sînt plătiţi funcţioarii la noi, iar apoi scrii editoriale ca să-ti aperi conturile – e un circuit al puterii perfect.
revenim la emisiune. In studiou aveam „opozitia”, reprezentată de Năstase. Şi deodată intră „puterea”, reprezentată de Crin
In 21 septembrie, anul acesta, la Stadionul Arcul de Triumf.
Doua imagini cat doua povesti… cu comunisti, cu securisti, cu aroganti si prostanaci… cu satisfactii si nedumeriri, cu tradari si impacari…. Mai multe pe blogul lui Mircea Restea.
La una din Antene, Mircea: „Ar fi bine daca am avea o planeta pe care sa-i trimitem pe cei care nu fac altceva decat sa fie trompeta sefului.”
Am ales acest citat pentru cei care nu stiu „cu ce se maninca” ideea de „prost al satului”. Sau, ma rog, de „prostanac al satului”.
Dacă nici pentru guvernele din umbră partidele n-au oameni, vă daţi seama ce sărăcie de competenţă domneşte în politica noastră. Timp de patru ani, două dintre partidele care contează în România, PD, devenit ulterior PD-L, şi PSD s-au lăudat că sînt în căutare de persoane bine pregătite cu care să-şi îmbogăţească oferta. Asta ca să nu mai amintim că din pricina crizei sale de personalităţi, PNL a avut probleme cu schimbarea miniştrilor. Speranţa că votul uninominal va obliga partidele să scoată prospături la iveală tinde să se transforme într-una dintre
Gheorghe Radulescu e proful de romana care a refuzat sa mai corecteze lucrari la examenul de BAC de anul aasta pentru simplul fapt ca mai toate erau copiate dupa brosurele de trei lei cu subiecte oferite pe tava de minister (celebra suta de teme). Imi place sa cred ca profesorii vor incepe sa vorbeasca raspicat despre ce patesc, despre lumea in care traiesc, despre abuzuri si umilinte. Radulescu e un inceput. Azi a plecat din PNL si l-a mai umilit o data pe Adomnitei.
Adevarul e ca nu inteleg cum au putut fi tolerati incompetenti agramati precum Hardau sau Adomnitei. A fost un semn ca breasla
Aseara, la emisiunea lui Gadea, Valentin Stan si Cristoiu, s-a facut nefacuta… Dupa ce a purtat si el papion cu ocazia alegerilor locale, Ion Cristoiu s-a apucat sa loveasca in cel care poarta papion mai tot timpul. Nu, nu in Ion Ratiu, pentru ca e mort. Ci in Horia Roman Patapievici. Motivul? HRP este platit din banii statului pentru functia de la Institutul Cultural Roman, deci nu ar trebui sa scrie editoriale in presa. N-ati inteles? Trebuie sa alegi, spunea „maistrul” Cristoiu: ori demnitar, ori gazetar.
Si acum despre nefacuta. Buuuunn… nu stiu daca a observat Ion Cristoiu un fapt ce
Sorin Oprescu are solutie la parcarile care au fost administrate de Dalli. A spus-o in campanie, imediat o voi repeta si eu, din alta perspectiva insa, spre finalul acestei postari.
Oprescu are citeva luni in care e condamnat sa traga. Are multe tinte de lux si are tot dreptul – dreptul invingatorului! – sa deschida foc. A si deschis de altfel ostilitatile, deja pe mai multe fronturi.
Capitala e o junga unde sint multe „animale periculoase”. Unele se ascund in scorbura numita Primaria Generala a Capitalei. Ele trebuie nu neaparat stirpite, dar trebuie facute macar sa devina inofensive. Asta