Nici atitudinea lui Băsescu nu-i mai departe…
Băsescu a dat-o iar pe autoritarismul verbal insultător, ca să şi arate că-i pasă. Nu mă îndoiesc că-i pasă, dar prea l-a ameninţat pe un primar (lîngă microfoanele presei) că dă cu el de pămînt, fiindcă bietul om în loc să vină în ismene, ca la inundaţii, şi-a pus costumul, în timp ce el preşedintele era îmbrăcat în tricou. Pe un ministru – n-a zis care! – l-a făcut imbecil, pentru că i-a chemat pe primari la discuţii, în loc să-i lase să-şi vadă de inundaţiile lor. Bineînţeles că toată presa l-a luat la ochi pe Băsescu. Preşedintele a devenit, cu
