…corb la corb isi scoate ochii (sic)
…si pe urma se minuneaza de ce se ciocnesc cu totii, ca bezmeticii, de pereti, de ce Gigi Becali sau/si Vadim urca in sondaje fara sa candideze, de ce lumea nu se mai prezinta la vot, s.a.m.d.
Cazul Udrea vs. comisia parlamentara de ancheta e emblematic: oamenii astia si-au pierdut cu totii instinctul de supravietuire. Accept ca nu te intereseaza binele public, accept ca esti egoist si-ti folosesti functia publica pentru a-ti rezolva interesele personale sau de gasca – da’ sa mai fii si prost? Sa-ti tai singur craca de sub picioare?
Hume zicea ca omul dominat de interesul personal trebuie
